top of page

Apie vaiko priežiūros išmokas tėčiams

Aug 15

3 min read

2

335

0



Vis didesnė dalis šiuolaikinių tėčių ieško būdų, kaip suderinti karjerą su vaiko priežiūra nuo pat pirmos vaiko gimimo dienos.


DULA SU BARZDA apklausoje daugiau nei 90% būsimų tėčių sakė planuojantys imti tėvystės atostogas. O daugiau nei pusė jų tai daryti žada iš karto, vos gimus vaikui, patį pirmą mėnesį. 




Vyrų pasiruošimo gimdymui seminarų metu girdime tėčius nerimaujant, jog ne visada aišku, kokios galimybės vaiką prižiūrėti būtent tėčiams.


Ar išmokos tokios pačios, kaip ir moterims? Ar yra kokių nors niuansų? Į ką reikėtų atkreipti dėmesį derinantis atostogas su partnere?


DULA SU BARZDA kalbina teisininkę Gretą Užkuraitę, kuri žinio viską apie vaiko priežiūros išmokas.


Greta maloniai sutiko atsakyti į keletą dažniausiai mūsų sekėjų užduodamų klausimų ir tuo pagelbėti būsimiems tėčiams susigaudyti painiuose išmokų reikaluose.


– Greta, kokias galimybes turi tėčiai, nusprendę susistabdyti savo profesines veiklas ir pilna koja atsidėti kūdikio auginimui? Ar sąlygos, išmokų prasme, tokios pačios kaip ir moterims?


Iš tiesų, galime džiaugtis, jog gyvename tokiais laikais, kai tėčiams yra skirtos tokios pačios galimybės vaikui prižiūrėti.


Vienintelis skirtumas, tėčiai negali naudotis Nėštumo ir Gimdymo atostogomis, nes jau kaip ir pats šių atostogų pavadinimas nusako – jos skirtas būsimoms mamoms nėštumo ir gimdymo laikotarpiui.


O kas liečia Vaiko Priežiūros atostogas, tiek iš išmokų pusės, tiek iš darbo teisės pusės – tėčiams yra skirtos tos pačios galimybės kaip ir mamai, tad belieka šeimoje nuspręsti, kuris bus pagrindinis vaiką auginantis asmuo.


Įdomus faktas, kad tėvystės mėnesiui, tėčiams netgi yra taikomas mažesnis socialinio motinystės stažo reikalavimas – pakanka jo turėti 6 mėnesius iki teisės į tėvystės išmoką dienos.


Mamoms – visoms motinystės atostogoms yra taikomos 12 mėnesių stažo reikalavimas.


– Ar vaiko priežiūros ir tėvystės atostogos yra tas pats? Šnekamojoje kalboje dažnai girdime vyrus šiuos terminus naudojant kaip sinonimus.


Labai geras ir aktualus klausimas, pati ne kartą pastebėjau, kad tėvai šiuos du išmokų ir atostogų tipus painioja tarpusavyje.


Ne, tai nėra tas pats.


Tėvystės atostogos – tai 30 kalendorinių dienų laikotarpis, skirtas išimtinai tik tėčiams ir galimybė juo pasinaudoti atsiranda nuo vaikelio gimimo iki kol jam sukanka 1 metai.


Tėvystės atostogos gali būti naudojamas ir ne visos iš karto, o skaidomos į dvi dalis, jeigu yra poreikis.


Taip pat, jos ypatingos tuo, kad tėtis gali atostogauti ir gauti išmokas tuo pat metu kaip ir mama.


Iš tiesų, toks jų ir yra tikslas, kad abu tėvai galėtų turėti bendrą laiką kartu pagausėjus šeimai.


Tuo tarpu Vaiko priežiūros atostogos – tai laikotarpis, skirtas vaikui prižiūrėti ir juo gali naudotis arba mama arba tėtis arba netgi vaikučio seneliai ar įtėviai.


Skirtingai nuo Tėvystės atostogų, Vaiko priežiūros atostogos gali būti skiriamos tik vienam iš tėvų, nebent gimė daugiau nei vienas vaikas.


Taip pat, tėtis į Vaiko priežiūros atostogas gali išeiti tik kai mamai baigiasi Nėštumo ir Gimdymo atostogos, nebent pastarosios mamai nebuvo suteiktos, tuomet vaiko priežiūra galima naudotis nuo vaiko gimimo dienos.


– Kokius patarimus duotumėte vyrams, norintiems sėkmingai pasinaudoti galimybe prižiūrėti vaiką namuose ir už tai gauti maksimaliai didžiausią finansinę išmoką?


Visų pirma – užsitikrinti, kad turite sukaupę reikiamą socialinį motinystės stažą, kurio visoms šioms atostogoms, išskyrus tėvystės mėnesiui, reikia turėti sukaupus bent 12 mėnesių per paskutinius 2 metus.


O dėl išmokų dydžių, viskas priklauso, kokias pajamas, darbo užmokestį gauname, kadangi tėčiams yra taikomos išmokų lubos.


Šiuo metu jos taikomos, kai asmuo uždirba 4297,40€ „ant popieriaus” ir daugiau.


Tad pakeisti šios vietos negalime, bet reikia tikėtis, kad įstatyminiai pokyčiai greitu metu bus ir įstatymų leidėjai šią vietą pakoreguos, kadangi šios išmokų lubos jau seniai nebeatitinka mūsų visuomenės finansinės situacijos.


Dar vienas patarimas, įsivertinti, kad turėti galimybę kokybiškai praleisti laiką ir gauti už tą laiką išmokas, kad ir mažesnes, jeigu uždirbate daugiau nei numatytos išmokų lubos, yra naudingas tiek vaikui, tiek galimai ir mamai ir tikrai naudingas ir pačiam tėčiui, be to šis laikotarpis yra sąlyginai trumpas, tad sakyčiau, kad nereikia visko vertinti tik per materialiąją pusę, bet iš praktikos galiu pasakyti, kad žinių pagalba išmokos tikrai gali būti didesnės ir palankesnės.


 

Ačiū Gretai!


Norinčius sužinoti viską apie visas įmanomas tėvystės, motinystės ir priežiūros išmokas, Greta kviečia užsukti į Motinystės išmokų centrą. Aktualu ir tiems, kurie dirba ne tik su darbo sutartimi, bet pagal individualią veiklą, arba turi savo mažąją bendriją.

O ką tik startavo ir testas, kuris vos per 1 minutę padės pasitikrinti, ar jūsų partnerei apskritai priklausys motinystės išmokos. Pasidalinkit nuoroda su savo mylima žmona arba atlikit testuką kartu.


Geriausi vyrai ruošiasi gimdymui atidžiai planuodami savo šeimos finansus. 😎

Comments

Share Your ThoughtsBe the first to write a comment.
bottom of page